Bohater czy zdrajca? – wykład o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim

 \  Aktualności  \  Bohater czy zdrajca? – wykład o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim

Bohater czy zdrajca? – wykład o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim

Kilkudziesięciu uczniów klas II i III o profilu humanistycznym z LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, zgromadzonych w auli Książnicy Beskidzkiej, wysłuchało w czwartek 6 kwietnia wykładu prof. Marka Bernackiego pt. Bohater czy zdrajca? Literackie portrety króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Prelegent przedstawił sylwetkę ostatniego polskiego monarchy, przypominając też sytuację historyczną, w jakiej znalazła się Rzeczpospolita Polska w drugiej połowie XVIII w. Mówiąc o trzech rozbiorach Polski, które przypadły na okres panowania króla St. Augusta Poniatowskiego (1772, 1793, 1795), prof. Bernacki cytował fragmenty książki Normana Daviesa „Boże igrzysko. Historia Polski” oraz Józefa Hena „Mój przyjaciel król”. Zaznaczył, że obaj autorzy dostrzegali w ostatnim polskim monarsze wybitnego reformatora, człowieka światłego, który w pośpiechu reformował kraj, koncentrując swe wysiłki nie tylko na poprawie poziomu edukacji i rozwoju kultury oraz sztuki, ale także na gospodarce (m.in. zreformował skarb Rzeczypospolitej, fundował pierwsze polskie fabryki, wybudował mennicę, wybrukował i oświetlił Warszawę).

Prelegent omówił  satyrę „Do króla” ks. bpa Ignacego Krasickiego, najwybitniejszego polskiego poety doby oświecenia. Utwór ten, będący przykładem tzw. asteizmu (rodzaj dowcipu – przekorna pochwała dokonana w formie zarzutów) piętnuje pięć rzekomych wad króla, w istocie podkreślając jego zalety. Kończąc wykład, prof. Bernacki zacytował fragment wypowiedzi J.U. Niemcewicza, który jako jeden z pierwszych docenił rolę Stanisława Augusta Poniatowskiego i przepowiedział, że wprowadzone przez niego reformy, zwłaszcza te poczynione na polu kultury, literatury i sztuki, prędzej czy później przyniosą trwałe owoce.

Wykład o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim zakończył cykl siedmiu wykładów promocyjnych dla licealistów, przygotowanych przez pracowników katedr polonistycznych ATH w roku szkolnym 2016/2017. Od października 2017 r. ruszy kolejna seria spotkań literackich, których celem jest zachęcenie uczniów bielskich szkół ponadgimnazjlanych do podjęcia studiów polonistycznych na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH.

(rp, mb)

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala UBB

————
e-mail: dwhs@ubb.edu.pl