Kto zasiądzie na ławeczce Skweru Poetów?

 \  Aktualności  \  Kto zasiądzie na ławeczce Skweru Poetów?

Kto zasiądzie na ławeczce Skweru Poetów?

Na jednej z ławeczek przy otwartym 8 listopada Skwerze Poetów na terenie kampusu ATH zostanie uwieczniony poeta. Wśród kandydatów zaproponowanych przez Kapitułę Konkursu „Ławeczka” znalazły się postaci znanych, nieżyjących już twórców związanych z Podbeskidziem: Kazimiery Alberti, Stanisława Goli, Juliana Przybosia i Mieczysława Stanclika.

lawka

Jako że Skwer mieści się na terenie Uczelni skupiającej działalność naukową i dydaktyczną na dziedzinach pozornie od siebie odległych: inżynierskich i humanistycznych, pokażemy, że te dwa światy mogą razem współpracować kreując ciekawą rzeczywistość. Postać poety (lub poetki) zostanie bowiem wykonana z materiałów polimerowych za pomocą drukarki 3D. Będzie to pierwszy tego typu pomnik w Polsce.

Centrum Handlowe Gemini Park Bielsko-Biała – fundator Skweru i mecenas przedsięwzięcia zaprasza społeczność akademicką i wszystkich bielszczan do oddawania głosów na wybranego autora drogą elektroniczną.

Termin głosowania upłynie 31 stycznia 2018 roku. Następnie Kapituła przeliczy i rozezna okoliczności głosowania, by w miesiącu marcu powiadomić opinię publiczną o dokonanym wspólnie wyborze. Natomiast uroczyste odsłonięcie zwycięskiej rzeźby nastąpi prawdopodobnie w kwietniu lub maju 2018 roku, o czym powiadomimy osobnym komunikatem.

Kapituła Konkursu żywi tym samym nadzieję, że wyłoniona w drodze głosowania postać, powszechnie znana i ceniona w naszym regionie, a i nosząca w sobie poetyckie inklinacje, przyczyni się do popularyzacji metaforycznego świata poezji i literatury oraz stanie się również inspiracją dla twórców młodego pokolenia.

Zachęcając do głosowania, mamy głębokie przeświadczenie o konieczności propagowania tej inicjatywy, zważywszy przede wszystkim na fakt usytuowania Skweru Poetów w samym sercu studenckiej aktywności, na terenie bielskiej Alma Mater.

Skład Kapituły Konkursu: Marek Bernacki (ATH), Krzysztof Brączek (Gemini Park), Maciej Kalarus (ATH), Katarzyna Ruchała (Książnica Beskidzka), Anna Węgrzyniak (ATH), Ernest Zawada (ATH).

Postaci biorące udział w konkursie:

  1. Kazimiera Alberti – (1898-1962), poetka, powieściopisarka, działaczka kulturalna i społeczna. W okresie międzywojennym animatorka życia kulturalnego w Białej Krakowskiej i Bielsku, żona starosty powiatu bialskiego – Stanisława Alberti. Postać barwna, portretowana m.in. przez samego Witkacego.
  2. Stanisław Gola – (1942-2010), poeta, publicysta, założyciel grupy poetyckiej „Skarabeusz”. Związany z bielską dzielnicą „Cygański Las”, aktywny komentator życia publicznego naszego regionu, odznaczony m.in. przez prezydenta Bielska-Białej nagrodą IKAR za całokształt twórczości.
  3. Julian Przyboś – (1901-1970), poeta, eseista i tłumacz. Orędownik teorii Peipera, mistrz metafory. W okresie międzywojennym nauczyciel w cieszyńskich szkołach. Postać powszechnie znana, wielokrotnie odznaczana i nagradzana, m.in. pierwszy prezes Związku Zawodowego Literatów Polskich.
  4. Mieczysław Stanclik – (1941-1998), poeta urodzony w Komorowicach, o pseudonimie literackim Adam Stanisławski. Debiutował na łamach czasopisma „Odra”, twórca około czternastu tomów poetyckich, wyróżniony m.in. nagrodą „Czerwonej Róży”.

Oddaj swój głos!

[red]

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala UBB

————
e-mail: dwhs@ubb.edu.pl