Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Perspektywy i zagrożenia transhumanizmu

 \  Aktualności  \  Perspektywy i zagrożenia transhumanizmu

Perspektywy i zagrożenia transhumanizmu

17 kwietnia miało miejsce ostatnie wydarzenie organizowane w ramach projektu edukacyjnego „Project: Progress”, tj. debata pt. „Rok 2100” na temat transhumanizmu – ruchu intelektualnego, postulującego możliwość i potrzebę wykorzystania nauki i techniki do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej.

Debata odbyła się w Akademii Techniczno-Humanistycznej, dzięki uprzejmości władz Wydziału Humanistyczno-Społecznego. Brały w niej udział dwie klasy z IV LO im. KEN w Bielsku – Białej oraz klasa z ZSTiH w Bielsku-Białej.

Problem rozpatrywany w czasie debaty – czy transhumanizm jest nurtem dającym możliwości, czy wiążącym się z zagrożeniem – przeanalizowali Hubert Otworowski oraz Aleksander Malcew, członkowie zespołu projektowego, uczniowie kl. If  z IV LO.

Debata pozwoliła rozpoznać obecność idei transhumanizmu w popkulturze, w tym w grach komputerowych, filmach oraz powieściach z nurtu science-fiction.

W toku debaty uczniowie poruszyli wiele wątków rozwoju, takich jak: transfer umysłu, modyfikacje ludzkiego ciała przy pomocy wszczepów i cyber-protez; próbowali rozstrzygnąć dylemat sztucznej inteligencji oraz podjęli wiele wątków natury socjologicznej, udowadniając, że transhumanizm ma jednocześnie dwa oblicza – tworzy perspektywę świata idealnego, ale i niesie wiele nieznanych zagrożeń, których nie zna dzisiejsza cywilizacja.

Debata zakończyła się wspólną konkluzją dyskutujących oraz publiczności, która sprowadziła się do stwierdzenia, że ludzkość musi nauczyć się korzystać z technologii, by móc zapobiec niebezpieczeństwom przyszłości.

[mm]

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl