Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Koło Naukowe HORYZONT w Budapeszcie

 \  Aktualności  \  Koło Naukowe HORYZONT w Budapeszcie

Koło Naukowe HORYZONT w Budapeszcie

Dwa autokary, a w nich ponad 160 uśmiechniętych i zadowolonych osób – tak wyglądał nasz zimowo-wiosenny wyjazd do malowniczej stolicy Węgier, w ramach aktywności Koła Naukowego HORYZONT. Po jesiennych wyprawach do Wiednia i Pragi był to trzeci zagraniczny wyjazd studentów ATH (w tym roku akademickim) realizowany w ramach projektu „Jedna Europa – wiele stolic”. Tym razem na podróżniczym szlaku towarzyszyła nam także literacka opowieść Johna Lukacsa zatytułowana „Budapeszt 1900”.

Kto nie był, niech żałuje. Wspólną przygodę rozłożyliśmy tym razem na dwa kolejne terminy, wyjeżdżając z Bielska-Białej już o czwartej nad ranem – tak jak zawsze. Droga przez Czechy i Słowację minęła bardzo szybko i już przed południem mogliśmy podziwiać majestatyczną panoramę Budapesztu spod murów Cytadeli na Wzgórzu Gellerta. Następnie przyszedł czas na spacery wąskimi i zabytkowymi uliczkami starej Budy – zobaczyliśmy całe Wzgórze Zamkowe z Basztą Rybacką i kościołem św. Magdaleny, Katedrę św. Macieja, Bramę Wiedeńską czy Pałac Prezydencki. Oczywiście nie obyło się bez wstąpienia na węgierski gulasz czy też smakowania innych regionalnych potraw.

Kolejnym etapem poznawania Budapesztu był ponad godzinny przemarsz przez centrum nowego miasta – aż na Plac Kossutha, pod gmach węgierskiego parlamentu. Szliśmy i szliśmy. Studenci mieli okazję przejść przez słynny Most Łańcuchowy, zobaczyć handlową ulicę Vaci, czy też zerknąć na zabudowania sławnej ambasady amerykańskiej, gdzie swego czasu przez piętnaście lat ukrywał się przed komunistami prymas Węgier. Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie okolic Bazyliki św. Stefana, Opery Narodowej i Reduty – kończąc przygodę na rozłożystym Placu Bohaterów, pod Pomnikiem Milenium. Do Bielska-Białej wróciliśmy tradycyjnie około północy: zmęczeni ale bardzo zadowoleni, z pamiątkami, z wieloma fotografiami i wspomnieniami ujawnianymi natychmiast na licznych profilach popularnych portali społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wyprawy organizowane przez Koło Naukowe HORYZONT. W tym roku akademickim planujemy jeszcze kilkudniowy majowy wyjazd do Lwowa, dwudniowe letnie eskapady do miast czeskich (Ołomuniec, Kutna Hora, Praga) oraz austriackich (Wiedeń i Melk) i także wyjazd do słowackiej Bratysławy i Berlina. Warto zaznaczyć, że dla wielu studentów naszej uczelni wyjazdy z Kołem Naukowym HORYZONT stają się bardzo często okazją do pierwszego zagranicznego, samodzielnego wyjazdu w życiu oraz pomagają wszystkim uczestnikom lepiej poznać się wzajemnie w ramach różnych kierunków studiów i wydziałów bielskiej ATH.

dr Maciej Kalarus, opiekun Koła

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl