Wykład prof. Ewy Chojeckiej na inaugurację AFH

 \  Aktualności  \  Wykład prof. Ewy Chojeckiej na inaugurację AFH

Wykład prof. Ewy Chojeckiej na inaugurację AFH

W czwartek 6 października prof. Ewa Chojecka wygłosiła inspirujący wykład pt. „Reformacja i nowe pojmowanie sztuki”, inaugurując tym samym kolejny cykl wykładów otwartych prowadzonych w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego w roku akademickim 2016/2017.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Na początku wystąpienia prelegentka przypomniała, że istotą Europy jest jej nieustanna zmienność oraz podważanie własnej stabilności: „Monokultury okazują się w historii naszego kontynentu nietwórcze. Najgorsze są te okresy, w których dąży się za wszelką cenę do jednorodności, np. etnicznej czy wyznaniowej, bo kończy się to zawsze jakimś potężnym konfliktem” – mówiła pani Profesor. Cykl rewolucyjnych przemian, zmieniających kształt europejskiego życia społecznego i kulturalnego dokonuje się – dowodziła dalej prelegentka – mniej więcej co pięćset lat.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dokładnie pięćset lat temu, 31 października 1517 r. mnich augustiański i profesor teologii dr Marcin Luter przybił na drzwiach katedry w Wirtembergii 95 tez, krytykując proceder sprzedawania odpustów w Kościele katolickim. Czyn ten, niejako bez woli sprawcy, zapoczątkował ogromne przemiany w życiu religijnym Europy. W XVI wieku Kościół podzielił się na dwa nurty, konkurujące odtąd ze sobą: katolicyzm i protestantyzm. Obowiązująca wówczas zasada Cuius regio, eius religio doprowadziła do krwawych konfliktów zbrojnych, których ukoronowaniem była tragiczna w skutkach wojna trzydziestoletnia. Powstanie reformacji to także, przypomniała prof. Chojecka, narodziny nowego, nowoczesnego pojmowania sztuki artystycznej. Pod wpływem haseł religijnych głoszonych przez zwolenników Lutra: rozumienie kazania jako „widzialnego słowa”, negowanie kultu Matki Boskiej oraz Świętych Pańskich, traktowanie obrazów nie jako przedmiotów bałwochwalczego kultu religijnego, ale jako artefaktów o funkcji dydaktyczno-naukowej, a nade wszystko odrzucenie ceremonii mszalnej i skoncentrowanie się na liturgii słowa Bożego w myśl dewizy Sola scriptura („Tylko Pismo”), doprowadziło do redefinicji dzieła artystycznego. Artyści renesansu i epok kolejnych doceniali coraz bardziej zjawisko „wymowy milczenia”, doświadczając daremności przedstawienia tego, co…najbardziej wymowne, co najgłębsze w człowieku. Coraz częściej podważana była także – obowiązująca od czasów starożytności – zasada sztuki mimetycznej, czyli naśladowczej, ustępując miejsca sztuce bardziej abstrakcyjnej, konceptualnej, awangardowej, której istotą jest „niewyrażalność doświadczenia”.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Wykład prof. Ewy Chojeckiej spotkał się z żywą reakcją zebranych w audytorium słuchaczy. Padały liczne komentarze, dopowiedzenia i pytania, przez kilkanaście minut toczyła się dyskusja wokół głównej tezy wystąpienia, którą streścić by można do słów: „Od Kalwina do Mondriana”.

Marek Bernacki

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala UBB

————
e-mail: dwhs@ubb.edu.pl