O „sztuce czytania” w Książnicy Beskidzkiej

 \  Aktualności  \  O „sztuce czytania” w Książnicy Beskidzkiej

O „sztuce czytania” w Książnicy Beskidzkiej

W czwartek 8 grudnia w Książnicy Beskidzkiej nastąpiło podsumowanie całorocznego projektu Literacki Hydepark. Zapomnij się w lekturze, który otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa. Zwieńczeniem projektu była konferencja popularnonaukowa Sztuka czytania, której patronował Wydział Humanistyczno-Społeczny ATH.

Zebranych prelegentów i gości, wśród których znalazły się panie bibliotekarki, nauczyciele oraz młodzież szkolna, przywitali dyrektor Książnicy mgr Bogdan Kocurek, pani Katarzyna Ruchała, szefowa Działu Promocji, oraz prof. Marek Bernacki, dziekan WHS.

Pierwszym punktem programu była rozmowa przeprowadzona przez Marka Bernackiego z Mirosławem Dzieniem, poetą, autorem ośmiu tomików wierszy. Wymiana zdań nt. „Jak poeta czyta rzeczy ostateczne?” dotyczyła poematu Novum Passionem, opublikowanego  w najnowszym tomie „Gościna”, i zawartych w nim kwestii filozoficznych oraz eschatologicznych.

Następnie trzy referaty wygłosili poloniści z ATH. Prof. Anna Węgrzyniak ze swadą zachęcała do przeczytania opowieści Magdaleny Grzebałkowskiej „Wojna i pokój 1945”, nagrodzonej w tym roku Nagrodą Nike Czytelników. Prof. Michał Kopczyk podjął niezwykle intrygującą kwestię „Kłopotów z kanonem”, zastanawiając się, jaki zbiór lektur szkolnych powinien obowiązywać. Kwestia ta wywołała dyskusję i głosy z sali. Bardzo dobrze przyjęto także prelekcję dra Tomasza Bielaka „Literatura a nowe media” poświęconą różnym sposobom przekazywania „prawdy” na portalach społecznościowych i na stronach internetowych.

Podsumowania konferencji dokonał dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH, prof. Marek Bernacki. Podziękował dyrektorowi Książnicy Beskidzkiej za dotychczasową, wieloletnią współpracę, a zwracając się do uczestników konferencji, zachęcał ich do promowania pozytywnego wizerunku Akademii i kierunków prowadzonych na Wydziale Humanistyczno-Społecznym w środowisku lokalnym i wśród młodzieży licealnej.

(rp, mb)

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala UBB

————
e-mail: dwhs@ubb.edu.pl