Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Zagadki sztuki sakralnej Bielska-Białej

 \  Aktualności  \  Zagadki sztuki sakralnej Bielska-Białej

Zagadki sztuki sakralnej Bielska-Białej

W czwartek 12 stycznia w ramach drugiej edycji Akademickiego Forum Humanistycznego kilkadziesiąt osób zebranych w audytorium L120 wysłuchało ciekawego wykładu pani dr Ewy Janoszek, prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, poświęconego Zagadkom sztuki sakralnej Bielska-Białej.

MB4

Prelegentka skupiła się na omówieniu historii jednej z najstarszych i najpiękniejszych budowli sakralnych w naszym mieście: kościoła pw. Opatrzności Bożej w Białej. Świątynia ta, wznoszona w trzech etapach w latach 1760-1890, nie doczekała się jeszcze swojej monografii artystycznej. Wiadomo, że początki kościoła w Białej związane były z XVIII-wieczną kontrreformacyjną misją jezuicką na Podbeskidziu. Mało wiemy natomiast o budowniczym tej świątyni – Janie Jerzym Polaczku (jezuicie), a także o autorach rzeźb i obrazów ołtarzowych (zwłaszcza w ołtarzach bocznych).

MB3

Omawiając arcydzieła sztuki sakralnej, znajdujące się w kościele pw. Opatrzności Bożej, jak piękna zdobiona ambona w kształcie łodzi Piotrowej, rokokowa chrzcielnica z płaskorzeźbioną sceną chrztu Jezusa w Jordanie, stacje Drogi krzyżowej autorstwa słowackiego malarza Petra Bohuna, dr Janoszek wskazywała na intrygujące tropy artystyczne prowadzące do świątyń powstających na przełomie XVII i XVIII wieku w Krakowie, Frydku, Osieku czy Dukli.

MB2

Relację z wykładu zamieściła także „Gwiazdka Cieszyńska”.

Już dzisiaj, z miesięcznym wyprzedzeniem zapraszam na kolejny wykład w cyklu AFH. W czwartek 23 lutego dr Michał Przywara z Uniwersytetu Ostrawskiego opowie o literaturze polskiej powstającej po 1989 roku na Śląsku Cieszyńskim.

prof. Marek Bernacki

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl