Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Herbert opisany! O wykładzie Andrzeja Franaszka

 \  Aktualności  \  Herbert opisany! O wykładzie Andrzeja Franaszka

Herbert opisany! O wykładzie Andrzeja Franaszka

W czwartek 18 maja, w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego, dr Andrzej Franaszek, adiunkt w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, krytyk literacki i znawca twórczości Czesława Miłosza, spotkał się ze studentami i pracownikami Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH.

Tematem tego niezwykłego spotkania była wieloaspektowa opowieść o Zbigniewie Herbercie, jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku. Andrzej Franaszek, który kończy właśnie pracę nad biografią autora Pana Cogito, przekazał zebranym wiele ciekawostek i anegdot z życia pisarza. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że już w latach 60. XX wieku Zbigniew Herbert był typowany do literackiej Nagrody Nobla, której ostatecznie nigdy nie otrzymał; że korespondował przez wiele lat ze znanymi postaciami polskiego życia literackiego m.in. Czesławem Miłoszem, Jerzym Zawieyskim czy Julią Hartwig; że uwielbiał podróżować, gdyż podróż była dla niego ucieczką od problemów zdrowotnych (Herbert cierpiał na chorobę dwubiegunową, miał też problemy z alkoholizmem). Ważnym wątkiem opowieści były liczne romanse i przygody miłosne autora Trenu Fortynbrasa, a także jego skłonność do konfabulacji i mitomanii (np. Herbert uparcie twierdził, że podczas drugiej wojny światowej walczył w AK, choć nie ma na to żadnych dowodów, podobnie jak na to, że był studentem ASP czy zapowiadał się jako znakomity aktor filmowy…).

Po 90-minutowym wykładzie padło jeszcze wiele pytań z sali i wywiązała się dyskusja. Na zakończenie Andrzej Franaszek zapowiedział, że biografa Zbigniewa Herberta powinna się ukazać w krakowskim Wydawnictwie Znak pod koniec roku 2017 – trzymamy go za słowo 🙂

Marek Bernacki

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl