Święto Uczelni

 \  Aktualności  \  Święto Uczelni

Święto Uczelni

27 czerwca, podczas uroczystego Senatu, pracownicy i studenci ATH oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji obchodzili święto Uczelni.

Święto Akademii Techniczno-Humanistycznej, ustanowione uchwałą Senatu odbywa się corocznie w czerwcu. Jest okazją do wręczenia wyróżnień i dyplomów zasłużonym w działalności na rzecz ATH osobom. To również czas na uroczystość wręczenia promocji doktorskich i habilitacyjnych, a także podsumowanie minionego roku akademickiego.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od wystąpienia rektora ATH prof. dr. hab. Jarosława Janickiego. Rektor nawiązał w nim do historii Uczelni, a także zaprezentował wydarzenia i osiągnięcia ostatniego czasu wskazujące na silny rozwój naszej Alma Mater.

„Szanowni Państwo, miniony rok w Akademii to rok bardzo pracowity i intensywny, który obfitował w szereg wydarzeń o różnym charakterze. Pozwólcie, że wspomną najważniejsze z nich. Początkiem roku akademickiego obchodziliśmy 15-lecie Wydziału Humanistyczno-Społecznego i towarzyszący mu wernisaż prac prof. Stefana Gierowskiego, w grudniu odbywała się konferencja Nauka-Biznes-Innowacje z udziałem Wicepremiera Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Także w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy cykl debat oksfordzkich pod patronatem i z udziałem Premiera Jerzego Buzka, a całkiem niedawno zakończył się  XVIII Beskidzki Festiwal Nauki. Uczelnia była także organizatorem naukowych konferencji międzynarodowych m.in. VI Międzynarodowej Konferencji Studentów oraz Doktorantów „Inżynier XXI wieku”, X Międzynarodowej Konferencji X-Ray Investigations of Polymer Structure – XIPS 2016 oraz  Rethinking Directions in Language Teaching and Researching, zorganizowanej przez Katedrę Anglistyki. W czerwcu br. Wydział Nauk o Zdrowiu po raz pierwszy był organizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej Ratownictwa Medycznego. Akademia była także gospodarzem gali wręczenia dyplomów laureatom XVII edycji konkursu o nagrodę FCA oraz laureatowi (studentowi Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH) Nagrody im. Giovanni Agnelli. Wszystko to pokazuje szeroką współpracę Akademii z ośrodkami akademickimi zarówno w kraju jak i za granicą. Po raz kolejny także docenione zostały działania prowadzone przez Wydział Zarządzania i Transportu. Stanowisko dydaktyczno-badawcze „Poligon ITS” powstałe w Katedrze Transportu zostało docenione przez jury konkursu LIDER ITS 2017.”

Rektor przywołał również szereg wydarzeń niezwykle istotnych z perspektywy rozwoju i funkcjonowania Akademii. Jednym z nich była decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznaniu środków na budowę nowej wielofunkcyjnej hali sportowej. To nie jedyne środki ministerstwa pozyskane w ubiegłym roku. Blisko milion złotych pozyskał Wydział Nauk o Zdrowiu, dofinansowanie przeznaczone jest na rozpoczętą już restrukturyzację wydziału. Pokazuje to, że Akademia jest ważnym ośrodkiem akademickim w Polsce. Ośrodkiem, w który warto inwestować.

„Akademia podjęła także szeroką współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym i jednostkami samorządu terytorialnego, której efektem są umowy o współpracy m.in.  ze Starostą Powiatu Bielskiego i Powiatu Żywieckiego, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy firmami: Strumed, Nano Carbon. Wydziały kontynuują także współpracę z firmą Polmotors oraz Instytutem Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL. Uczelnia współpracuje także z coraz bardziej liczącymi się partnerami zagranicznymi należą do nich m.in. Tatry Mountian Resorts. Kilka dni temu natomiast Akademia dołączyła do grona uczelni należących do wspierającego innowacje i działalność badawczą międzynarodowego programu Santander Universidades.”

Kolejnym punktem Senatu było uroczyste wręczenie dyplomów doktora habilitowanego i doktora. Tę część poprowadziła prof. dr hab. n. t. Iwona Adamiec-Wójcik prorektor ds. nauki i finansów.

Dyplomy otrzymali:

Wydział Budowy Maszyn i Informatyki

– stopień naukowy doktora habilitowanego

dr hab. inż. Ireneusz Wróbel

– stopień naukowy doktora

dr inż. Bartłomiej Będkowski

dr inż. Jacek Gogól

Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska

– stopień naukowy doktora habilitowanego

dr hab. inż. Janusz Fabia

dr hab. Andrzej Jaguś

– stopień naukowy doktora

dr inż. Ewelina Nowicka

dr inż. Konrad Sikora

Wydział Zarządzania i Transportu

– stopień naukowy doktora habilitowanego

dr hab. inż. Lucyna Brzozowska

Wydział Humanistyczno-Społeczny

– stopień naukowy doktora habilitowanego

dr hab. Aleksandra Banot

– stopień naukowy doktora

dr Agnieszka Palion-Musioł

Wydział Nauk o Zdrowiu

– stopień naukowy doktora

dr n. o z. Michał Ćwiertnia

dr n o z. Tomasz Ilczak

dr n. o z. Danuta Sternal

Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia państwowe. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: dr. hab. Jolanta Szarlej, dr Joanna Skibska, prof. ATH dr hab. Marek Bernacki oraz Janusz Rus. Medale wręczył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Z kolei odznaczenie „Zasłużony dla ATH” przyznawane rokrocznie osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju Uczelni, otrzymali:  prof. dr hab. Anna Węgrzyniak, prof. ATH dr hab. n. med. Monika Mikulska, mgr Małgorzata Fraś, prof. dr hab. Henryk Klama, prof. dr hab. inż. Stanisław Płonka, prof. dr hab. Tomasz Stępień, redaktor Jacek Kachel, Firma AF SEKO oraz Firma Astor.

W tym roku, po raz pierwszy w historii Uczelni, przyznano szczególne wyróżnienia – „Ambasador ATH”. Rektor ATH prof. dr hab. Jarosław Janicki postanowił wyróżnić osoby i jednostki, które z dużym zaangażowaniem dbają o dobre imię i wizerunek Uczelni oraz rozsławiają Uczelnię w Polsce i za granicą. Wyróżnienia otrzymali: Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej pod dyrekcją prof. AM dr hab. Jana Borowskiego, przewodniczący Chóru ATH Zbigniew Kruczek, Galeria Akademicka ATH, której kuratorem jest  prof. ATH dr hab.  Ernest Zawada, Koordynator Honorowy i Koordynator Główny XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki prof. ATH dr hab. inż.  Jan Dzida, Koło Informatyczne „Reset” (dyplomy dla: przewodniczącej Koła Anny Gałuszki, opiekunów Koła dra inż. Tomasza Gancarczyka, dra inż.  Szymona Tenglera oraz studentów Pawła Furdygiela, Piotra Mysiaka), Klub Żeglarski  AZS Raksa (dyplomy dla: przewodniczącego Koła Michała Stanisławskiego i opiekuna Koła dra inż. Pawła Fałata), Drużyna BBTS Bielsko-Biała składająca się ze Studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej (dyplomy otrzymali wszyscy zawodnicy oraz trener i wiceprezes AZS Paweł Gradowski) Tę część uroczystości poprowadził prof. ATH dr hab. Czesław Ślusarczyk prorektor ds. studenckich i kształcenia.

Wydarzenie uświetnił występem Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Po części oficjalnej pracownicy, studenci oraz zaproszeni goście udali się na poczęstunek, który był doskonałą okazją do rozmów i spotkań.

Wraz ze społecznością akademicką świętowało wielu znamienitych gości – przedstawicieli władz państwowych, województwa śląskiego, władz samorządowych, powiatowych, służb mundurowych, przedstawicieli firm, szpitali, a także przedstawicieli instytucji oświatowych społecznych i kulturalnych.

W tym obfitującym w radość dniu, był też moment zadumy. W dzień Święta Uczelni przypadała rocznica pożaru rafinerii nafty w Czechowicach-Dziedzicach. Władze Akademii Techniczno-Humanistycznej, dla uczczenia poległych w akcji gaśniczej żołnierzy, uroczyście złożyły kwiaty pod pomnikiem, znajdującym się na terenie kampusu.

Małgorzata Skrzypek

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala UBB

————
e-mail: dwhs@ubb.edu.pl