Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim

 \  Aktualności  \  Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim

Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim

W środę 25 października w godz. 11.00-12.30 w audytorium L120 (budynek L, kampus ATH przy ul. Willowej 2) w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem Ośrodka Pogranicze sztuk, kultur, narodów w Sejnach/Krasnogrudzie.
Wykład pt. Etos pogranicza zostanie połączony z promocją najnowszej książki Krzysztofa Czyżewskiego pt. Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (Wydawnictwo Pogranicze, Sejny/Krasnogruda 2017), którą będzie można nabyć w cenie promocyjnej 25 zł z dedykacją Autora (uwaga: liczba egzemplarzy ograniczona!).

czyzewski1

Zachęcam Państwa do udziału w tym NIECODZIENNYM spotkaniu! Krzysztof Czyżewski, wychowanek Jerzego Grotowskiego, w latach 80. XX wieku prowadził w Poznaniu własny teatr ekperymentalny „Arka”. Po 1989 r. wraz z rodziną i przyjaciółmi osiadł w Sejnach – małej miescowości położonej na pograniczu polsko-litewskim. Od niemalże 30 lat Krzysztof Czyżewski wraz zespołem zajmuje się budowaniem „tkanki łącznej” obszaru pogranicza, w którym przenikają się wpływy kultury polskiej, litewskiej, białoruskiej, rosyjskiej i żydowskiej (nb, siedziba Ośrodka „Pogranicze…” znajduje się w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej w Sejnach). Od 2011 roku nową siedzibą Ośrodka jest dwór Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, w którym poeta bywał w latach swojej młodości. W odremontowanym dworze nad Jeziorem Hołny Krzysztof Czyżewski organizuje wydarzenia artystyczno-edukacyjne, o których można się dowiedzieć, wchodząc na stronę http://pogranicze.sejny.pl
Idea, od lat przyświecająca Krzysztofowi Czyżewskiemu, polega na budowaniu mostów między przeszłością i przyszłością, na szukaniu trudnej niekiedy tożsamości ludzi mieszkających w regionach pogranicznych, gdzie mieszają się ze sobą wpływy różnych kultur i religii.
Tego spotkania nie można przegapić! – zapraszamy, wstęp wolny!

prof. ATH dr hab. Marek Bernacki

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl