Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Wykład Krzysztofa Czyżewskiego o etosie pogranicza

 \  Aktualności  \  Wykład Krzysztofa Czyżewskiego o etosie pogranicza

Wykład Krzysztofa Czyżewskiego o etosie pogranicza

W środę 25 października w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego odbyło się niezwykłe spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim: polonistą, aktorem i instruktorem teatralnym, pedagogiem, animatorem wydarzeń kulturalno-edukacyjnych i założycielem Ośrodka Pogranicze kultur, sztuk i narodów z siedzibą w Sejnach i Krasnogrudzie, niedaleko byłej granicy polsko-litewskiej.

Krzysztof Czyżewski w swoim wystąpieniu, którego wysłuchało liczne grono pracowników i studentów ATH, a także goście przybyli spoza uczelni, skoncentrował się na kluczowych pojęciach definiujących pogranicze takich, jak czas, przestrzeń i język. Opowiadał o swoim prawie 30-letnim doświadczeniu budowania „tkanki łącznej” oraz symbolicznych mostów między mieszkańcami Sejneńszczyzny, a także o mozolnym odtwarzaniu utraconej mozaiki nacji, kultur i wyznań współistniejących kiedyś na tym terytorium przed wybuchem drugiej wojny światowej. Prelegent podzielił się także swoimi wrażeniami z pobytu na zagranicznych uczelniach, w tym amerykańskich i włoskich, na które jest zapraszany jako profesor wizytujący. Wspominał, że w uczelniach tych duży nacisk kładzie się na obowiązkową edukację humanistyczną i artystyczną.

Na koniec nasz gość zachęcał pracowników i studentów Wydziału Humanistyczno-Społecznego do podjęcia współpracy w ramach projektu edukacyjnego, który już wkrótce poprowadzi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Końcowym akordem spotkania była ożywiona dyskusja, w której padło wiele ciekawych pytań. Po wykładzie Krzysztof Czyżewski podpisywał swoją najnowszą książkę „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei”, do przeczytania której gorąco zachęcam zwłaszcza pedagogów oraz polonistów (książka już wkrótce znajdzie się w zbiorach Biblioteki ATH).

prof. ATH dr hab. Marek Bernacki

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl