Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

O Witkacym w „Kossakówce”

 \  Aktualności  \  O Witkacym w „Kossakówce”

O Witkacym w „Kossakówce”

W sobotę 18 listopada w Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków w Górkach Wielkich odbyła się minisesja naukowa Witkacy – katastrofista, malarz, performer,  w której wystąpili z referatami: dr Izabela Curyłło-Klag (Instytut Witkacego w Warszawie), prof. dr hab. Janusz Degler (Uniwersytet Wrocławski) oraz prof. ATH dr hab. Marek Bernacki.

IMG_2104

Prof. Degler, biograf i wybitny znawca twórczości autora „Szewców”, w trwającej niemalże godzinę gawędzie w barwny sposób omówił niezliczone romanse Stanisława Ignacego Witkiewicza rozgrywające się w tle jego małżeństwa z Jadwigą Unrużanką. Należy wspomnieć, że żona Witkacego była spokrewniona z rodziną Kossaków i w okresie międzywojennym bywała wraz z mężem w góreckim dworze.

IMG_2047

Prof. Marek Bernacki, powołując się na materiały zebrane przez bielskiego historyka dra Jacka Proszyka, , przypomniał o pobytach Witkacego w Białej Krakowskiej i Bielsku. Autor „Nienasycenia” przebywał w naszym mieście w roku 1933 (od kwietnia do sierpnia) na zaproszenie Kazimiery Alberti, poetki i animatorki życia kulturalno-artystycznego, prywatnie żony starosty bialskiego Stanisława Alberti. Na koniec swojego wystąpienia prof. Bernacki przekazał wiadomość o powstaniu w kampusie ATH Skweru Poetów, ufundowanego 8.11.2017 przez Rafała Sonika, na którym – wiosną 2018 roku – pojawi się pomnik poety związanego z ziemią bielską. Wśród kandydatów znajduje się także Kazimiera Alberti.

IMG_2085

Sesji o Witkacym, zorganizowanej przez „Dwór Kossaków” we współpracy z Wydziałem Humanistyczno-Społecznym ATH, towarzyszyła prezentacja wystawy prac malarskich i fotograficznych o St. I. Witkiewiczu, którą obejrzeć można w Bibliotece Akademii Techniczno-Humanistycznej.

(mk, rp)

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl