Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Wiedeń 2018 z Horyzontem

 \  Aktualności  \  Wiedeń 2018 z Horyzontem

Wiedeń 2018 z Horyzontem

Zawsze najgorzej dotrzeć na czwartą rano do autokaru, ale zaraz potem zaczyna się przygoda. Po raz kolejny spora grupa studentów naszego Wydziału (i nie tylko – co nas bardzo cieszy, że jest nas więcej i więcej) wyruszyła do świątecznego Wiednia na bożonarodzeniowe jarmarki. Tym razem były to trzy pełniutkie autokary i każdy oczekiwał samych atrakcji. Tradycją grudniowych wycieczek organizowanych przez Koło Naukowe HORYZONT jest zwiedzanie cesarskiego miasta wraz z wizytą na licznych kolorowych jarmarkach, gdzie tłumy turystów z całej Europy świętują adwentowy czas.

 

Mieliśmy więc okazję do kilkugodzinnego zwiedzania pięknego cesarskiego miasta, spacerując starymi wiedeńskimi uliczkami i oglądając architektoniczne dzieła europejskich mistrzów. Oczywiście nie obyło się także bez odwiedzin na sławnym z Odsieczy Wiedeńskiej wzgórzu Kahlenberg, czy też spacerów po parkach Schönbrunnu i zmrożonych zimą ogrodach Belwederu – tak się złożyło tym razem, że każda grupa studentów miała trochę inny plan zwiedzania. Mogliśmy również oglądać słynne Ogrody Różane (choć zimą róże zakryte są specjalnymi kapturami), zobaczyć złotą Secesję Wiedeńską, budynek Parlamentu, katedrę św. Szczepana, Albertinę czy też napić się kawy w urokliwych kawiarniach wokół kamiennego rynku Starego Miasta.

Jednak kulminacją każdego z trzech kolejnych jednodniowych wyjazdów był wieczorny pobyt na słynnym jarmarku przy miejskim ratuszu, którego stragany rokrocznie odwiedza kilkaset tysięcy turystów z różnych krajów. Studenci mieli więc niepowtarzalną okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu, przywożąc do swoich domów liczne fotografie i pamiątki. W tym szczególnym czasie stragany wiedeńskich kupców pełne są kolorowych ozdób choinkowych, lampionów, wymyślnych świeczek i rarytasów spożywczych –  naprawdę żal było potem wyjeżdżać.

Oczywiście każdy nasz horyzontalny wyjazd obfituje w wiele drobnych wydarzeń, które później składają się na obraz całości. Czasem jest to gęsta mgła, czasem jesteśmy świadkami jakiejś manifestacji, czasem orszak ślubny przecina chodnik, po którym idziemy. Tym razem koń grał na akordeonie (!). Nie raz gorączkowo szukamy toalety lub… autokaru, gdy wieczorem czas każe wyjeżdżać, a parkingi nagle zmieniają swoje miejsce. Czasem zmarzniemy i daje w kość przeszywający wiatr – różnie bywa. Wiele tych sytuacji uwieczniamy na zdjęciach, które pozostają na długo, długo.

Koło Naukowe HORYZONT planuje do końca roku akademickiego zorganizować jeszcze szereg innych wyjazdów, np. do Pragi, do Budapesztu i Bratysławy oraz kolejny wyjazd do Wiednia – tym razem z możliwością odwiedzenia osady rzymskiej Petronell Carnuntum i miasteczka Melk, gdzie Umberto Eco osadził fabułę swojej powieści „Imię róży”. Natomiast podczas weekendu majowego, podobnie jak w roku ubiegłym, przewidziane jest zorganizowanie trzydniowej wyprawy do Lwowa, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. Wszystkie nasze wyjazdy mają charakter edukacyjny i od dwóch lat organizowane są pod wspólnym hasłem „Jedna Europa – wiele stolic”.

dr Maciej Kalarus, opiekun Koła

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl