Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Odwiedziliśmy Lwów

 \  Aktualności  \  Odwiedziliśmy Lwów

Odwiedziliśmy Lwów

Działające na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Koło Naukowe „HORYZONT” zorganizowało kilkanaście dni temu trzydniowy, autokarowy wyjazd do ukraińskiego Lwowa – a wszystko w ramach corocznego projektu „Europejski kres”.

Nowością edukacyjnego wyjazdu była obecność dużej, prawie siedemdziesięcioosobowej grupy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który aktywnie włącza się w tę część uczelnianej przygody. Zarówno dla studentów, jak i pracowników naszej Akademii, a także więc dla licznych seniorów, była to wręcz niepowtarzalna okazja do spędzenia kilku słonecznych dni w urokliwej atmosferze pełnej historii zabytków, śladów polskości oraz odświętnego biesiadowania w urokliwych kawiarniach i gospodach.

Warto nadmienić, że tym razem w zwiedzaniu zabytkowego miasta (a było nas razem ponad 150 osób) pomagały nam dwie polskojęzyczne przewodniczki, dzięki którym Lwów stał się dla nas jeszcze bliższy. Oglądaliśmy więc Katedrę Łacińską, Katedrę Ormiańską ze słynnymi freskami Rosena, Pałac Potockich, Sobór Katedralny, Plac Halicki i Bernardyński – byliśmy naprawdę w wielu ciekawych miejscach! Oczarowały nas śródmiejskie kwartały pełne klimatycznych miejsc, muzycznych grajków i straganów gastronomicznych (strudle, barszcz ukraiński). Na wybrukowanych uliczkach porozkładali się w kramach miejscowi sprzedawcy pamiątek, usłyszeć można było języki całej Europy, a muzyka grała wszędzie do późnych godzin nocnych.

Zwieńczeniem naszego wyjazdu była niedzielna wizyta najpierw na Cmentarzu Łyczakowskim, m.in. przy grobie Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej, a później w miejscu memoriału Orląt Lwowskich, gdzie spoczywają prochy młodych polskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach za ojczyznę. Widok setek białych mogił zrobił na nas ogromne i niezapomniane wrażenie.

Akademickie wyprawy z Kołem Naukowym HORYZONT mają na naszej uczelni swoją czteroletnia tradycję. Najbliższy wyjazd do ukraińskiej stolicy planujemy już na początku lipca (5-7) mając już niemal zapełnione dwa kolejne autokary – tak bardzo Lwów dla wszystkich nas jest czarujący! A póki co serdecznie zapraszamy jeszcze w tym roku akademickim na czerwcowy, jednodniowy spacer po Wiedniu (7 czerwca), tym razem muzycznym szlakiem Amadeusza Mozarta. Więcej informacji można uzyskać na profilu FB, serdecznie zapraszamy.

dr Maciej Kalarus, opiekun Koła.

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl