Wydział
Humanistyczno-Społeczny

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Żywiecki festiwal literatury z bielskim akcentem

 \  Aktualności  \  Żywiecki festiwal literatury z bielskim akcentem

Żywiecki festiwal literatury z bielskim akcentem

Czwartą edycję literackiego Festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW, któremu symbolicznie patronuje w tym roku Stefan Kisielewski, zainaugurował wykład prof. ATH dr hab. Marka Bernackiego pt. Jaki powinien być świat? Fryderyk Schiller Oda do radości. Adam Mickiewicz Oda do młodości.

Festiwal otworzył burmistrz Żywca pan Antoni Szlagor w asyście wiceprezydenta Marka Czula, osoby odpowiedzialnej w żywieckim magistracie za oświatę i kulturę.

W wypełnionej młodzieżą auli żywieckiej Szkoły Muzycznej prof. Bernacki zastanawiał się nad istotą świata, przywołując wybrane konteksty filozoficzno-literackie, poglądy religijne i koncepcje naukowe. W centrum prelekcji znalazły się dwie ody poetów romantycznych – Schillera i Mickiewicza. Według prelegenta przesłanie zawarte w tych tekstach, napisanych na przedprożu nowoczesności, a zwłaszcza wezwanie do budowania nowego, lepszego świata w oparciu o takie wartości, jak Młodość, Radość, Przyjaźń, Tolerancja i Miłość, nadal jest aktualne w świecie, który boryka się z dwoma podstawowymi zagrożeniami – widmem katastrofy ekologicznej oraz niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji.

Warto nadmienić, że żywiecki Festiwal Literatury potrwa do niedzieli 22 września, a jego gośćmi będą znani humaniści, historycy prof. Andrzej Chwalba i prof. Wojciech Roszkowski, znany krytyk literacki i biograf Czesława Miłosza prof. Andrzej Franaszek, czy Krzysztof Czyżewski, dyrektor Stowarzyszenia Pogranicze – sztuk, kultur i narodów.

(rp)
foto: Teresa Cimała

Dane adresowe

Dziekanat Wydziału Humanistyczno-Społecznego
ul. Willowa 2, budynek L
43-309 Bielsko-Biała, woj. śląskie

------------
pokój 212 – obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne);
pokój 211 – studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia;
pokój 210 - kierownik dziekanatu;

Numery telefonów:

+48 33 8279 229
obsługa studentów (studia stacjonarne i niestacjonarne)
+48 33 8279 358
studia podyplomowe, sprawy socjalne, stypendia
+48 33 8279 236
kierownik dziekanatu
+48 33 8279 349 / 350
centrala ATH

------------
e-mail: dwhs@ath.edu.pl